18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü 18 Aralık'ta kutlandı.

1997 yılında Filipinli ve Asya göçmen organizasyonları 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü olarak kutlamaya başladılar. 18 Aralık tarihinin seçilmesinin nedeni 18 Aralık 1990 günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonunu  imzalamasıdır. Bu konvansiyon dünya çapındaki göçmen hakları savunucularının verdiği uzun mücadelenin ve devletlerarası müzakerelerin önemli bir sonucuydu.

İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi.

İlimizde de 18 Aralık Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlimizde uluslararası koruma statü sahibi olan ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencileri Vali Ahmet Hamdi NAYİR makamında kabul etti. Günün anlam ve önemine dikkat çeken Vali Nayir, göçmenlerin hakları, yükümlülükleri, sorunları ve ülkemizdeki göç politikalarına dair bilgilerini paylaştı.

Bilecik İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin SAN'ın eşliğinde, ilimizde ikamet eden yabancı uyruklu öğrenciler ve uluslararası koruma statü sahibi kişiler müzeleri ziyaret ettiler.
Kayıt: 18.12.2015
Güncelleme:18.12.2015
Paylaş


WS05